100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Zbliżająca się setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stała się pretekstem do zaprojektowania wystawy dotyczącej tego wydarzenia. Tematyka projektu ekspozycji na Placu Wolności w Poznaniu wynika z miejsca, w którym miałaby się znaleźć. Odnosi się do wydarzeń jakie miały miejsce w Wielkopolsce w 1918 i 1919 roku. Podkreśla ich znaczenie i sukces.

Podłużny charakter placu zdefiniował kształt przebiegającej wzdłuż niego wystawy. Forma dzieli się na dwa skrzydła, które łączą się we wspólnym punkcie okalając pamiątkową tablicę znajdującą się na placu. Przejście przez kładkę fontanny wprowadza zwiedzającego do szczeliny między dwoma skrzydłami wystawy. Stąd możliwe jest wejście do tuneli znajdujących się po obu stronach, bądź zwiedzanie ekspozycji przez przemierzanie jej wzdłuż osi pomiędzy fontanną a tablicą. Zwiedzający wystawę ma okazję poruszać się tunelami, które tworzą ciekawy klimat opowiadając historię związaną z powstaniem. Przedstawiona treść jest ogólnodostępna i może zainteresować odbiorców w różnym wieku. Przekazuje historię powstania w wielu aspektach i naświetla jego sens.

Projekt ekspozycji zawiera w sobie symbolikę. Rozszerzająca się forma wystawy, tworząca przed zwiedzającym swobodną przestrzeń, symbolizuje drogę do wolności odzyskaną po 100 latach niewoli. Charakter rzutu projektu może być interpretowany jako rysunek proporca powstańczego. Spacer w pełnych tajemnicy tunelach może kojarzyć się z działaniami w podziemiach, a wdzierające się do nich światło niesie symbol nadziei.

Czerwona forma wystawy odnosi się do kolorystyki symboli narodowych oraz staje się widocznym znakiem w przestrzeni placu. Zachęca użytkownika do odkrycia tajemnicy powstania w niezwykłej atmosferze. Wykroczenie wystawy poza granice muzeum stwarza możliwość i prowokuje do zapoznania się z historią w przestrzeni publicznej, zupełnie codziennej. Odbiorca ma okazję poddać się działaniu form oraz interpretować ją w kontekście tematu i miejsca ekspozycji.